اهواز کوی ملت(کوروش) نبش خیابان19 اقبال مجتمع اداری ملت طبقه 2 واحد 4
سلول فتوولتائیک  

 

 
 

سلول‌های فتوولتائیک از چندین لایه نازک سیلیکونی ساخته شده‌اند، هنگام برخورد نور خورشید الکترون‌های درون سلول جدا می‌شوند. با جذب نور، الکترون‌های اتم سیلیکون منحرف می‌شوند و حفره‌های مثبت را بر جای می‌گذارند.
الکترون‌های آزاد و حفره‌ها در کنار هم در حالت طبیعی قرار دارند. بنابراین برای تولید برق باید الکترون‌ها و حفره‌ها را از هم جدا کنیم.این کار را انجام را با تزریق بارهای مخالف به لایه های سلولی انجام می دهیم. در نتیجه الکترون‌ها نمی‌توانند به بار مثبت حفره‌ها برگردند. وقتی که اتصال الکتریکی خارجی صورت بگیرد الکترون‌های آزاد در مدار به سمت حفره‌های بار مثبت جاری می‌شوند که این باعث جریان الکتریکی می‌شود.

 

سلول‌های فتوولتائیک:

تنها تعداد محدودی مواد ‌مخصوص با رفتار نیمه هادی وجود دارند که می توانند رفتار PV با بازده انرژی معقول را نشان می‌دهند. در حال حاضر بخش عمده سلول‌های فتوولتائیک از سیلیکون ساخته می‌شوند. در کل سلول‌ها به دو دسته کریستالی (تکه‌هایی از شمش‌ها یا نوارهای رشدیافته) و فیلم نازک (لایه‌های نازک نشانده شده روی ورقه‌های کم‌بها) تقسیم می شوند.

 

 

1.سلول های سیلیکونی:

یک سلول سیلیکونی کریستالی از یک تکه کریستال ساخته ‌شده است.رایج‌ترین روش موجود روش رشد Czochralski است. سلول‌های PV ساخته شده از سیلیکون مولتی کریستالین به دلیل قیمت پایین تولید امروزه رایج شده‌اند، اگرچه بازده کمتری دارند. ساختن سلول مولتی کریستالین معمولاً از طریق فرآیند حرارتی صورت می‌گیرد. در این روش سلیکون ذوب شده و به روش کریستالی جامد می شود و در طی این فرآیند کریستالها در مسیر از قبل تعیین شده آرایش می‌ یابند. این محصول که به شکل شمش مستطیلی ساخته شده از سیلیکون مولتی کریستالین است به تکه‌هایی بریده می‌شود که در نهایت این تکه‌ها به ویفرهای نازک سلیکونی برای ساخت سلول‌ها تبدیل می‌شوند. یک راه حذف ناهمواری، رشد نوارهای سلیکونی مولتی کریستالینی است که از قبل به‌صورت ویفرهای نازک با عرض مناسب برای استفاده به‌عنوان سلول‌های PV انتخاب شده اند.بیشترین بازده ثبت شده برای سلیکون کریستالی 7/24% است. بازده ثبت شده سلول‌های ساخته شده از مواد نیمه رسانای ستون III-V (مثلاً گالیم) بیشتر از 25% است.

 

2.فیلم نازک:

ماژول‌های فیلم نازک از نشاندن لایه‌های بسیار نازک از مواد فتوولتائیک بر روی لایه ای کم‌ارزش مانند شیشه،فلز ضد زنگ یا پلاستیک ساخته می‌شوند. یک سلول خورشیدی سپس از حکاکی با لیزر روی لایه‌ها ساخته می شود. استفاده از فیلم نازک امکان کاهش قیمت را فراهم می آورد.دلیل پایین بودن قیمت قیمت آن است که اولا مواد نیمه رساناهای کمتری مورد نیاز است، ثانیاً هزینه کارگر کم است چون فیلم‌ها به‌طور وسیع تولید می‌شوند. این در حالی است که ماژول‌ها از اتصال سلول‌ها توسط سیم‌ها روی قاب‌ها ساخته می شوند.

وسیع‌ترین تکنولوژی فیلم نازک سلیکون آمورفوس است. سلیکون آمورفوس ماده‌ای است مناسب برای کاربردهای مصرفی و این در حالی است که در کاربردهای قدرت مناسب نمی باشد.بازده ماژول‌های سلیکون آمورفوس از5/3% در سال 1980 به 7% بهبود پیدا کرده است. ماژول‌های با بیشترین بازده از مواد فتوولتائیک چند لایه ساخته شده اند.برای نمونه در ماژولهای 3 لایه با اضافه نمودن ژرمالیم اضافی به دو لایه (a-si/a-siGa/a-SiGa) بازده کل 5/13% برای سلول ثبت شه است. انواع دیگر فیلم‌های نازک را می‌توان از سیلیکون پلی کریستالین، تلوراید کادیم (CdTe) و دی سنلاید گالیم-ایندیوم-مس (CIGS) تهیه نمود.

جدول زیر بازده ماژولهای نمونه تجاری شده را در شرایط استانداردw/m2 1000و 25 درجه سانتیگراد نسان می دهد. بیشترین بازده ثبت شده و بیشترین بازده ثبت شده آزمایشگاهی آورده شده است:

 

نوع

بازده ماژول نمونه

بیشترین بازده ثبت شده

بیشترین بازده ثبت شده آزمایشگاهی

سیلیکون مونو کریستالین

15-12%

7/22%

7/14%

سیلیکون مولتی کریستالین

14-11%

3/15%

8/19%

سیلیکون آمورفوس

7-5%

-

7/12%

CdTe

-

5/10%

0/16%

CIGS

-

1/12%

2/18%

 

 

 

 

منبع:رادنور

 

درباره

گروه ساتنو مجموعه ای تخصصی است که با در اختیار داشتن کادر مجرب و ارتباط خوب با تامین کنندگان تجهیزات خورشیدی در سراسر دنیا این اطمینان را به شما می دهد که همواره اساس عملکرد خود رو سود متقابل و رضایت مندی مشتری قرار داده است.

تماس

آدرس :
اهواز کوی ملت(کوروش)-نبش خیابان 19 اقبال مجتمع اداری ملت طبقه 2 واحد 4
 
تلفن:
 344 64 344 (061)   
 343 64 344 (061)
 فکس :
723 62 344 (061)
 همراه:
 6065  600  0910
bluebrowncustomgreenorangepinkredturquoiseyellow